Izstāde “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
![](../../aktualitates/ieskanots.-atskanots-20240605-reinis-hofmanis-01.webp)
Vēlāmies informēt, ka Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) līdz 2024. gada 16. novembrim ir iespēja apmeklēt izstādi “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram” par skaņas ierakstu un atskaņošanas tehnoloģiju kultūrvēsturisko mantojumu un attīstību 20. gadsimtā. Izstāde atspoguļo, kā fizisku ierakstu klausīšanās no elitāras privilēģijas pārtop par ikkatra cilvēka ikdienas sastāvdaļu, kļūstot par savas identitātes paušanas veidu, kultūras piederības atspoguļotāju un pretošanās paudēju politisko pārmaiņu laikos.
Aicinām pieteikties ekskursijām izstādē ar izstādes kuratori!
Ekskursijas pieejamas LNB darba laikā un notiek līdz 30 personām grupā.
https://lnb.lv/darba-laiki/.
Pieteikšanās ekskursijām
rakstot e-pastā: anete.skuja@lnb.lv vai zvanot +371 29709277. Izstādes apmeklējums un ekskursija ir bezmaksas. Izstāde atrodas bibliotēkas (Mūkusalas iela 3, Rīga) 1. stāvā.
Izstādes ekspozīcija sākas ar fonogrāfu (pirmo ierīci skaņas ierakstīšanai un atskaņošanai) un noslēdzas ar kompaktdiska atskaņotāju (pēdējo ierīci fiziska ieraksta atskaņošanai), izvedot apmeklētāju cauri ne tikai dažādām tehnoloģiskām, bet arī sociāli politiskajām pārmaiņām. Šāda secīga virzība ieskicē dažādās klausīšanās vai pieredzes telpas kā turīgu iedzīvotāju salonu, starpkaru perioda pikniku, 60./70. gadu viesistabu, melomāna darba istabu, padomju diskotēku, automašīnu, mūzikas kiosku un laikmetīga mūziķa ieraksta studiju. Izstāde ataino pakāpeniskās pārmaiņas, kas 20. gadsimta laikā notikušas indivīda attiecībās ar mūziku un skaņu, tās patērēšanas un iegūšanas formu attīstībā, parādot ne tikai oficiālos, bet arī neoficiālos mūzikas iegūšanas ceļus ideoloģiskās cenzūras apstākļos. Izstāde ir mēģinājums parādīt, kā fiziskie ieraksti un atskaņotāji, kas sabiedrības apziņā nereti apvīti ar pieredzētu vai iemantotu nostalģiju, ietekmējuši ne tikai personīgo atmiņu, bet arī kolektīvās identitātes un kultūras mantojuma veidošanas procesu.
![]() @agenskalna.valsts |
![]() avgdome@gmail.com |
![]() @avgdome |
![]() @agenskalniesi |